Vrba & Wetzler

Dvaja slovenskí Židia, Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba, utiekli zo smutne známeho koncentračného tábora pri Osvienčime. Následne bola spísaná 32-stranová Správa, ktorá odkryla pravdu o továrni na smrť.

V apríli 1944 sa Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba rozhodli pre zdanlivo nemožný čin. Ujsť z jedného z najstráženejších miest Tretej ríše – vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime. Ich strhujúci príbeh skončil nielen úspešnou záchranou ich životov, ale predovšetkým spísaním správy, ktorá prvýkrát komplexne zdokumentovala skutočný účel transportov a existenciu pracovných táborov – masové vyvražďovanie priemyselným spôsobom. Ich výpovede boli v takom kontraste s dobovou propagandou, že ich slovám neuverili ani čelní predstavitelia židovskej komunity. Správa týchto dvoch väzňov Auschwitzu-Birkenau bola však až kruto pravdivá a autentická. Stala sa jedným z najdôležitejších dokumentov druhej svetovej vojny. Dostala sa k pápežovi, prezidentovi USA, či vtedajšiemu britskému premiérovi a ďalším svetovým lídrom. Je cennou súčasťou archívov II. svetovej vojny.

 

Ani vtedajší prezident tzv. slovenského štátu (oficiálne Slovenskej republiky) Jozef Tiso, minimálne od okamihu jej zverejnenia, nemohol mať žiadne ospravedlnenie pre transporty slovenských Židov, ktorí v roku 1942 smerovali z územia Slovenska do vyhladzovacích táborov. Transporty boli v prvej vlne organizované slovenskými gardistami a financované hlavne z peňazí židovských spoluobčanov. Vedenie vojnového štátu ich nezastavilo ani po povstaní, ktoré sa začalo v auguste 1944. Naopak, nemeckých okupantov katolícky kňaz Tiso ešte aj vyznamenával.

 

Prečo je dôležité pripomínať si príbeh Vrbu a Wetzlera? …lebo boli občanmi štátneho útvaru, ktorého predstavitelia ich, namiesto ochrany, násilne obrali o občianstvo. …lebo mali odvahu postaviť sa s holými rukami proti zdanlivo neporaziteľnej presile. …lebo prioritou pre nich nebol ich osobný komfort a nemysleli len na záchranu seba, ale poskytnutím svojho svedectva zachránili nemálo životov, ktorých by inak čakal osud deportácie a takmer istej smrti. …lebo na svoj čin môžu byť právom hrdí pred svojimi rodinami, komunitou a verejnosťou. To sú všetko parametre, ktorých deficit je dnes vo verejnom priestore citeľný.

  

Článok Svedectvo z pekla – Peter Švec  

Správa Vrbu a Wetzlera

 

 

 

 

 

Prihláste sa na odber noviniek

Kontakt

Vrba Wetzler Memorial

+421940601450 

 

Email

karin.vik@icej.cz