Pochod po stopách hrdinov
z Auschwitzu do Žiliny

Najbližšie v termínoch: 12.–19.7.2020 a 2.–9.8.2020

Vrba–Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity občanov, ktoré vzišlo z vízie Fedora Gála. Ide o praktický pokus kultivovať ducha pamäte národa so spoločným záujmom o budúcnosť. Našou primárnou motiváciou je akcia: pochod ľudí, ktorí myslia, cítia a nechcú byť len pasívnymi svedkami. 130 kilometrov peši po stopách Vrbu a Wetzlera z Osvienčimu do Žiliny, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií, ale aj osamelých meditácií ukončených v Žiline slávnostným záverom v synagóge je pre účastníkov silný a motivujúci zážitok.

Vízia Fedora Gála sa stala skutočnosťou. Vznikla komunita ľudí rôznych vekových kategórií, kondície, vzdelania, vierovyznania a svetonázoru, ktorých spája jedna myšlienka. Svojou účasťou vyjadriť, že sa ich hlboko dotýka čo sa v čase holokaustu odohralo a spomínajú s nádejou do budúcnosti, že niečo také už naša spoločnosť nikdy nedovolí.

V roku 2020 v čase letných prázdnin pripravujeme už 7. ročník tohto podujatia s tímom skúsených sprievodcov aj sprievodnými službami. Pretože ubytovacia kapacita je obmedzená, vyhlasujeme dva termíny. Trasa, program, sprievodný tím a služby budú v obidvoch termínoch identické.

Augustový pochod zatiaľ plánujeme bezo zmien, júlový sme žiaľ nútený zrušiť. \viac detailov nižšie

V Poľsku zaznamenali nový vysoký výskyt infekcie koronavírusu v Slezskom vojvodstve, čo je presne tá oblasť, ktorou pochod VWM prechádza. Čakali sme a dúfali do poslednej chvíle, že sa situácia zlepší, ale rozhodli sme, že júlový pochod tento rok rušíme. Riziko nakazenia a ďalšieho šírenia vírusu medzi účastníkmi pochodu považujeme za príliš vysoké. Mimochodom, v súčasnej dobe platí pre turistov vracajúcich sa odtiaľ do ČR povinnosť karantény, takže minimálne českí občania by mali problém. 

Pretože pohyb po Slovensku a medzi Slovenskom a Českom je v tejto chvíli bez obmedzení, radi by sme usporiadali aspoň krátky náhradný program v sobotu 18. 7. v Žiline. Stretli by sme sa poobede, navštívili bývalý starobinec, kde bola Správa Vrby a Wetzlera spísaná, a potom strávili spoločný večer v synagóge. Plánujeme premietať niektoré dnes už historické dokumenty z predchádzajúcich pochodov a pozvať na besedu riaditeľa Múzea holokaustu v Seredi, Martina Korčoka.

Ďakujeme za pochopenie, tešíme sa na prípadné stretnutie.

Tím ICEJ

Počas pochodu, od Auschwitzu-Birkenau až do Žiliny sú čítané úseky z kníh hrdinov. Trochu lepšie si tak účastníci vedia predstaviť nebezpečenstvo, úskalia a nepohodlie, ktoré museli prežívať. Na ceste prekonávali nepriateľský terén, hliadky SS a boli odkázaní na pomoc neznámych ľudí, ktorí stáli na hrane a riskovali vlastné životy aj životy svojich rodín, aby im pomohli. 

Trasa 130 km je rozvrhnutá do piatich dní pochodu s jedným odpočinkovým dňom v obci Węgierska Górka. V rámci tohto odpočinkového dňa, kedy sa nepochoduje, máme pre účastníkov pripravený večerný program s váženými hosťami pochodu ako sú poprední historici, výzkumníci alebo významné osobnosti verejného života, ktoré svojim povolaním prispievajú k osvete našej spoločnosti.

Pred oficiálnym odštartovaním pochodu sa záujemcovia môžu prihlásiť na voliteľnú celodennú prehliadku Múzea Auschwitz-Birkenau. Posledný deň je časť trasy absolvovaná vlakom a pochod je zakončený večerným kultúrnym programom v neologickej synagóge v Žiline.

Pochod organizujú česká a slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem.

Webová stránka Vrba Wetzler Memorial

Očami jednej účastníčky – Milena Verešová

Reportáž z pochodu po stopách hrdinov – Karin Miháľová

Pozdrav od Robin Vrbovej

1. termín: 12.–19.7.2020
2. termín: 2.–9.8.2020

Profily účastníkov

Milena Verešová

VrbaWetzlerMemorial nie je iba pochod. Je to cesta, pre niektorých aj životná. Kým v bežnom živote, ak máte šťastie, stretnete skvelých ľudí, tak na pochode ich stretnete aj bez šťastia. Prevedú vás kopcami aj rovinami, podelia sa s vami o všetko čo majú a mnoho z toho si môžete vziať aj domov. Pre mňa je šťastím komunita nás, pochoďákov. Som vďačná za úžasné priateľstvá, z ktorých čerpám celý rok. Pridať sa, znamená získať niečo nezaplatiteľné. Navyše mimoriadne rýchlo. Pochopíte to už vo Zwardoni.

Mojmír Kallus

Pochod je úžasný zážitek. Kdo se jednou zúčastní, má potřebu to opakovat, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.  

Společný cíl, kvůli kterému jsme se sešli,  nás spojuje, odstraňuje bariéry a stává se praktickou lekcí občanské angažovanosti ve prospěch důležitých hodnot,  které by neměly být zapomenuty.

Peter Húska

Prajem si, aby pochod pretrval minimálne 70 rokov… Silný príbeh vytvoril silnú komunitu, ktorá sa z roka na rok rozrastá a tým sa podľa mňa napĺňa zmysel a podstata autorov pochodu. Na príbeh útekuVrba-Wetzler a poslania tohoto aktu už nikto nikdy nezabudne.

Radovan Kazda

Na pochod VWM nechodím kvôli osobnému precíteniu úteku Vrbu a Wetzlera z koncentračného tábora. Dnes, v ére slobody a blahobytu, sa nám nepodarí zažiť riziko a utrpenie, ktoré podstúpia ľudia pre to, aby boli splnili svoj cieľ. Fyzické a psychické podstúpenie nie je nijako dôležité. Walter Rosenberg a Alfréd Wetzler neutekali z tábora kvôli sebe, ale s misiou zastaviť ďalšie transporty. Veď napokon, tí, čo prežili, často trpeli výčitkami svedomia. Pochod je možnosťou dozvedieť sa viac a pochopiť. No predovšetkým – a to je najdôležitejšie – pochopiť to v spoločnosti ľudí, ktorí to pochopiť chcú.

Rozália Vlasková

V roku 2015 som sa po prvýkrát zúčastnila pochodu Vrba Wetzler Memorial a odvtedy som ani v jednom roku pochod nevynechala. Jednoducho to nejde. Tento návyk som si nevypestovala len ja. Je nás viac, ktorí si plánujeme leto podľa termínu pochodu. Títo „závisláci“ sú jedným z dôvodov, pre ktorý sa do Osvienčimu každý rok vraciam. Pochod po stopách hrdinov – Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu – v sebe v unikátnom pomere mieša skvelú myšlienku, ktorú okamžite chcete podporovať a šíriť a skvelých ľudí, ktorých hlavná myšlienka prirodzene priťahuje. Preto sa tešíte na každý deň (miestami) úmorného kráčania. Preto vydržíte kráčať, aj keď ste nespali, lebo ste sa dlho do noci rozprávali s novými alebo starými priateľmi. Úspech úteku Rudyho a Fredyho bytostne závisel od priateľov v tábore smrti, od ich vlastného priateľstva aj od priateľstva neznámych ľudí, ktorí im na ceste pomohli. S úspechom pochodu Vrba Wetzler Memorial je to podobné.

Prihláste sa na odber noviniek

Kontakt

Medzinárodné kresťanské
veľvyslanectvo Jeruzalem
(ICEJ Slovensko)
Ševčenkova 9
851 01 Bratislava

Email

info@icej.sk
www.icej.sk